Počítačová síť
Každý z nás se jistě spojmem počítačová síť někdy setkal, ať už prakticky, nebo alespoň prostřednictvím různých služeb. Počítače nás dnes obklopují ze všech stran, jsou využívány v nejrůznějších oblastech života. Základem života člověka ve společnosti je komunikace s ostatními lidmi. Při vývoji počítačové techniky proto také vznikla potřeba komunikovat, a proto byly propojeny počítače jednotlivých uživatelů nejprve do malé počítačové sítě, později se síť rozšířila po celém světě.
Co to je?
Co to je?
- Počítačová síť je systém, který vznikne vzájemným propojením počítačů s cílem komunikovat a společně využívat prostředky připojené k jednotlivým počítačům.
Proč?
Proč?
- Komunikace
- Sdílení dat - společný přístup k datům, přenos dat
- Sdílení tiskáren
- atd.
Složení počítačové sítě
Složení počítačové sítě
- Jednotlivé stanice - PC
- Síťový hardware
- síťové karty
- kabely
- konektory
- aktivní prvky
- Síťový software
- Programy pro práci v síti
Typy koncových uzlů sítí
Typy koncových uzlů sítí
- V počítačové síti se obvykle vyskytují následující 2 typů koncových uzlů:
- Servery
- Pracovní stanice (Workstation)
Typy sítí
Typy sítí
- 1. kritérium - Podle organizace práce a přenosu dat
- Klient - Server
- Tato síť je složena z hlavního počítače (serveru) a pracovních stanic, jejichž počet je závislý na výkonnosti serveru (až stovky stanic). Server slouží pro uložení společných dat a správu sítě, stanice se mohou kdykoli připojit a odpojit.
- Peer - to peer
- V této síti není určen server, všechny počítače jsou si rovny, využívána jako jednoduchá síť pro pracovní skupiny, kolem 10 stanic. Při větším počtu počítačů v síti se především špatně udržuje přehled o prostředcích, které jsou v síti k dispozici, zejména pak o datových souborech a programech. Navíc musí všechny počítače, resp. alespoň ty, jejichž prostředky využívá uživatel na jiném počítači, zůstat zapnuty až do okamžiku, kdy poslední uživatel ukončí práci s příslušným sdíleným prostředkem.
- Klient - Server
- 2. kritérium - Podle územního členění
- LAN - lokální síť (ve firmách, školách atd.), tedy sítě omezeného rozsahu se stanicemi vzdálenými nejvýše několik km od sebe
- MAN - městské sítě
- WAN - rozsáhlé sítě národní, mezinárodní až celosvětové sítě (např. Internet)
Výhody použití sítí
Výhody použití sítí
- Sdílení souborů a aplikací – je závislé na nastavení přístupových práv uživatelů k daným souborům.
- Sdílení diskového prostoru – přináší úsporu místa na disku, opět lze omezit pomocí přístupových práv (např. max. množství dat uložených určitým uživatelem).
- Sdílení technických prostředků (CD ROM, tiskárny, scanner, videokamera …) –není nutné, aby u každého počítače byla připojena tiskárna, díky sdílení lze tisknout na jedné společné tiskárně.
- Snadný přenos dat – při přenosu dat po síti nemusíme řešit problémy s vadnou disketou, odpadá omezení dané velikostí výměnného média.
- Komunikace mezi uživateli –e-mail, chat, ICQ a další služby.
- Přístup k informacím – především ke službám v celosvětové síti Internet (www).
- Možnost řízení provozu na síti – správce sítě má k dispozici nástroje pro kontrolu a řízení práce v síti (např. přehled o přihlášených uživatelích).
- Ochrana dat – díky soustředění dat na serveru je možno zabezpečit data proti virům i zneužití zvenčí, samozřejmě je vhodné data v pravidelných intervalech zálohovat. Zálohování je v tomto případě (na rozdíl od situace rozmístění dat uživatelů na jejich PC) možné zajistit centrálně na serveru.
Zdroj: OBCHODNÍ AKADEMIE, Orlová, příspěvková organizace: http://distancne.obaka-orlova.cz/PDF/UPS.pdf